МК: Изложба на Александра Петрушевска-Ристовска во „Мала станица“

МинистерстваМК: Изложба на Александра Петрушевска-Ристовска во „Мала станица“

Најчитано

„Спејсис оф обливион“ е насловот на изложбата од уметницата Александра Петрушевска-Ристовска, која е поставена во мултимедијалниот центар „Мала станица“.

Изложбата е резултат на истражувачки процес, почнат во 2017 година, и е прво самостојно претставување на Петрушевска од 2013 година. Циклусот се состои од шеесетина слики во различен формат, работени во техниката акрил на платно, како и дигитални слики работени врз фотографска предлошка.

Изложбата ќе биде отворена до 1 јуни.

Извор: Министерство за култура 

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе