МИОА: Одлучни сме до конкретизирање на нашите проекти за дигитализација на државната администрација

МинистерстваМИОА: Одлучни сме до конкретизирање на нашите проекти за дигитализација на државната...

Една од важните средби за време на посетата на министерот Шаќири во Барселона беше средбата со заменик Министерот за транспорт и инфраструктура во Владата на Турција, г. Омер Фатих Сајан. Дел од оваа средба беа и директорот на Агенцијата за електронски комуникации, Јетон Акики, генералниот директор на Турксел, г. Мурат Еркан и претставници од органот за информатички и комуникациски технологии во Турција.

На состанокот се разговараше за конкретни проекти каде Турција би помогнала во спроведувањето на владините електронски услуги, можноста за партнерство или соработка со мобилните оператори, како и за сателитските системи што Турција веќе ги произведува и ги пушти во употреба.

На крајот на состанокот, заменик министерот Сајан упати официјална покана до министерот Шаќири за работен состанок во Турција и очекува оваа посета да се одржи во блиска иднина.

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација