МОН: Вложуваме во квалитетни наставни програми и подобри услови во училиштата

МинистерстваМОН: Вложуваме во квалитетни наставни програми и подобри услови во училиштата

Најчитано

Средното училиште „Кочо Рацин“ во општина Ѓорче Петров добива нова, енергетски ефикасна фасада. Mинистерката за образование и наука Мила Царовска, заедно со градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и градоначалникот на општина Ѓорче Петров Александар Наумовски денеска го посетија училиштето каде започнува целосната реконструкција, која опфаќа и реконструкција на покривот и на надворешната столарија, со поддршка на градот Скопје.

„Нашите заложби како Влада се да инвестираме во современо и квалитетно образование, за што, покрај вложувањата во нови наставни програми забрзано работиме и на подобрување на условите во училиштата и унапредување на наставниот кадар. Според податоците кои ги добив, станува збор за инвестиција вредна над 52 милиони денари, без притоа Градот Скопје да се задолжува кај комерцијалните банки, туку е направена пренамена на средства од проект ‘Скопје 2014’,” рече Царовска.

Министерството за образование и наука, потенцираше министерката, ги поддржува единиците на локалната самоуправа во изнаоѓањето средства и начини за реновирање и реконструкции на образовната инфраструктура, при што потсети дека МОН има објавено Јавен повик за доставување апликации за финансирање на проекти за реновирање на училишните објекти.

МОН инвестира над 50 милиони денари во уште две училишта во Ѓорче Петров, а веќе е пуштена во употреба и нова спортска сала во оваа општина.

За оваа календарска година обезбедени се околу 1 милијарда денари за капитални инвестиции – што е за два и пол пати повеќе во споредба со минатата година. Со овие средства ќе се овозможи поквалитетен образовен процес за околу 100.000 ученици, студенти и наставен кадар. Ќе се реконструираат основни и средни училишта секаде низ државата, ќе се градат спортски сали, а ќе продолжи и реконструкцијата на студентските домови и јавните установи за високо образование. 

Извор: Министерство за образование и наука 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе