МВР: Приведен копач на биткоини кој крадел струја, одземени 7 мајнери за криптовалути

МинистерстваМВР: Приведен копач на биткоини кој крадел струја, одземени 7 мајнери за...
spot_img

Најчитано

spot_img
spot_img

На 16.07.2021 во 14.30 часот од полициски службеници од Единица за внатрешни работи Ѓорче Петров на подрачјето на Ѓорче Петров е лишен од слобода В.П.(37), поради постеоње основи на сомнение за сторени кривични дела по чл. 235 и 236 од Кривичниот законик.

 

При претрес извршен кај него, било констатирано дека врши кражба на струја, при што  биле пронајдени и одземени 7 компјутери ‘мајнери’ за копање на криптовалути. Лицето е приведено, а по документирање на случајот против него ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Извор: Министерство за внатрешни работи 

spot_img
spot_img
spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Читај повеќе

spot_img
spot_img