spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКуманово: Меморијален меѓународен боксерски турнир “Мирослав Петровиќ 2021-ва”

Куманово: Меморијален меѓународен боксерски турнир “Мирослав Петровиќ 2021-ва”

Вечерва на спортското игралиште во комплексот Соколана се одржа првиот Меморијален меѓународен боксерски турнир “Мирослав Петровиќ 2021-ва”.Овој значаен спортски настан се одржа под покровителство и иницијатива на Градоначалникот и Советот на општина Куманово и Боксерската федерација на РСМ, а во организација на Општински сојуз на спортови и Боксерски клуб Куманово. Учество зедоа познати боксерски имиња од РСМ, Србија и Косово.Градоначалникот на општина Куманово Димитриевски во своето обраќање истакнадека спортскиот живот во наше Кумановосе темели на досегашните спортски достигнувања, развој на спортот на сите полиња, категории и возрасти. Беше потенцирано значењето на познатиот боксерски тренер Мирослав Петровиќ, кој создаде плејада на квалитетни боксери, кои се закитија со многу награди и признанија.На настанот се обратија и Примислав Димовски, претседател на  Боксерска федерација на РСМ, Кристијан Андреевски, претседател на БК Куманово и Марјан Стошевски, познавач на спортот и спортските прилики во Куманово.

Извор: Општина Куманово

Прочитајте

Бутел: По 40 години реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки”

0
Нема запирање кога се работи за доброто на граѓаните и за нивните потреби. Денес, започна реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки” со површина од 3000...