spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКочани: Градоначалникот Илијев ги посети 52-годишната родилка и новороденчето во болницата „Мајка...

Кочани: Градоначалникот Илијев ги посети 52-годишната родилка и новороденчето во болницата „Мајка Тереза“ во Скопје

Градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев денеска ги посети новороденчето и неговата мајка, 52-годишната Лилјана Миткова од Кочани, која се породи пред неколку дена во болницата „Мајка Тереза“ во Скопје.

– Ви честитам за храброста и упорноста и сакам да истакнам дека овој случај предизвикува општа радост. Затоа сакаме да испратиме силна порака дека упорноста носи успех и дека секоја жена која сака да биде мајка треба да биде упорна и резултатите ќе дојдат. Исто така ова е потврда дека медицината забрзано оди напред и со голема желба и со поддршка на нашите стручњаци, резултатите ќе дојдат – рече Николчо Илијев, градоначалник на Кочани.

Заблагодарувајќи се за вниманието и поддршката, Лилјана истакна дека таа и бебето се чувствуваат добро и повика ниедна жена во поодминати години која сака да биде мајка не треба да се откажува, туку само да има добра мисла и да не отстапува од зацртаната цел. Лилјана се заблагодари на професионалниот ангажман и пред сѐ на човечкиот приод на целиот тим од болницата „Мајка Тереза“ во Скопје.

Градоначалникот Илијев ја искористи можноста да се сретне со директорот на специјалната болница за гинекологија и акушерство, д-р Башким Исмаили и да се заблагодари за грижата и негата кон родилката од Кочани.

Извор: Општина Кочани

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...