spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЖСПП: Нема опасност по здравјето и животната средина од опожарената сува трева...

МЖСПП: Нема опасност по здравјето и животната средина од опожарената сува трева до малата депонија со линдан

Министерството за животна средина и просторно планирање информира, согласно информациите добиени од Државниот инспекторат за животна средина утврдени при вонредниот надзор во кругот на ОХИС, каде вчера избувна пожар, дека станува збор за опожарена сува трева до малата депонија со линдан, но и на дел од поранешна административна зграда.

Пожарот е локализиран, а дополнителна опасност по животната средина и здравјето на луѓето од запалување на линданот или други опасни материи не постои од причина што во кругот на ОХИС нема веќе складиран опасен хемиски отпад, а линданот е на безбедно, покриен е со глина и земја.

Извор: Министерство за животна средина и просторно планирање 

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...