МВР: Расчистена “разбојничка кражба”, кривична пријава против четири лица

МинистерстваМВР: Расчистена "разбојничка кражба", кривична пријава против четири лица

Најчитано

Денеска (10.08.2021) од полициски службеници од СВР Скопје – Единица за внатрешни работи, Одделение за криминалистички работи Аеродром, Драчево, во полициска станица биле повикани двајца малолетници, поради основано сомнение дека заедно со други две малолетни лица, сите од Скопје, извршиле кривично дело “разбојничка кражба”.
Имено, на 04.08.2021 околу 21.30 часот, во близина на сендвичарница, тројца од нив физички нападнале малолетно лице, а четвртиот малолетник со употреба на сила одзел пари.
Во присуство на родителите е извршен службен разговор со двете повикани лица, при што го појасниле настанот во целост.
По насока на Јавен обвинител за малолетници од ОЈО Скопје, по комплетно документирање на случајот против четирите лица ќе биде поднесена пријава согласно чл.238 од Кривичниот законик.

Извор: Министерство за внатрешни работи 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе