Куманово: Изложба на дела од Ликовна Колонија “Куманово 2020” во НУ Музеј Куманово

ОпштиниКуманово: Изложба на дела од Ликовна Колонија “Куманово 2020” во НУ Музеј...

Најчитано

Вечерва  во НУ Музеј Куманово, во салонот на галеријата  се одржа отворање на Изложба на дела од Ликовна Колонија “Куманово 2020”.

10 уметници од целата држава твореа во техника масло на платно и акрил на платно во текот на месец август 2020 година во своите ателјеа поради состојбата со Ковид -19.

На оваа колонија уметниците создадоа 20 уметнички дела, а дел од нив ќе имате можност да ги погледнете на  оваа изложба до крајот на месец август.

Оваа ликовна колонија е под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Куманово и Министерството за култура на Република Северна Македонија преку НУ Музеј Куманово, а во реализација на Фондација за култура и спорт Куманово.

Извор: Општина Куманово

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе