HomeОпштиниГази Баба: Вонредна еколошка инспекција

Гази Баба: Вонредна еколошка инспекција

Градоначалникот Бобан Стефковски, заедно со инспекциската служба од општината, беа на терен во вечерните часови низ територијата на општината каде најмногу се депонира и согорува отпад. Инспекторите започнуваат со инспекциски надзор во вечерните часови и за време на викендите, се со цел да се превенира и спречи согорувањето и депонирањето на отпад на јавни површини.

– Заштитата на животната средина е на врвот на моите приоритети. Извршителите кои палат, согоруваат или депонираат отпад и на било каков начин ја загадуваат животната средина, ќе се санкционираат согласно Закон за јавна чистота и Закон за управување со отпад, истакна градоначалникот Стефковски.

Извор: Општина Гази Баба

Битола: Интензивни работни активности на Јавните претпријатија

Поволните временски услови изминатиот викенд, овозможија непречено спроведување на работни активности на јавните претпријатија на повеќе локации. Јавното претпријатие Комуналец во соработка со Општина Битола,...