spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниГрад Скопје: Се градат нова велосипедска и пешачка патека на булеварот Видое...

Град Скопје: Се градат нова велосипедска и пешачка патека на булеварот Видое Смилевски Бато

По налог на Град Скопје, екипи на ЈП „Улици и патишта“ денеска почнаа со изградба на нова велосипедска и пешачка патека на северната страна на булеварот Видое Смилевски Бато, на потегот од булеварот Февруарски поход до булеварот Србија, во вкупна должина од 500 метри.

Изградбата на нови велосипедски патеки и подобрување на постојната велосипедска инфрастуктура во Скопје е еден од приоритетите на новата градска администрација. Истовремено ќе се работи и на развивање на велосипедската мрежа кон приградските населби, со што ќе се намали ризикот од возење велосипеди на коловозите, се со цел поголема безбедност на граѓаните коишто користат алтернативен превоз.

 

 

 

Извор: Град Скопје 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...