HomeСиндикатиСТКЧ започна со потпишување на колективни договори за Скалесто покачување на платите

На ден 11.03.2022 го­д. во просториите на СТКЧ при ССМ се потп­ишаа колективни договори за фирмите “Мода” и “Камотекс” од Свети Николе членки на СТКЧ и ОРМ од страна на дир­.Ангел Димитров и претседателот на СТКЧ Љупчо Радовски. Вакв­ите колективни договори ќе прод­олжат да се потпишуваат и во другите раб­отни организации каде што работниците се членови на СТКЧ.

Со носење на законот за минимална плата и ставот на ССМ за скалесто зголемување на платите по коефициент на сложеност Синдикатот за Текстил ,Кожа и Чевли (СТКЧ) при ССМ почна со потпишување на Колективни Договори на ниво на работодавач членки на СТКЧ и ССМ со кој се регулира скалестото покачување на платите, но не само тоа, се уредуваат и други права од работен однос за кој синдикалниот преставник ќе биде вклучен во креирањето на политиките и одлуките кои се носат од страна на работодавачот.

Извор: Сојуз на синдикати на Македонија

Јегуновце: Работна посета низ повеќе населени места

Градоначалникот на општина Јегуновце беше на работна посета низ повеќе населени места во општина Јегуновце каде направив увид на започнати проекти: Во завршна фаза е...