Карпош: Професорот Јаќовски го искачи највисокиот врв во Северна Америка

ОпштиниКарпош: Професорот Јаќовски го искачи највисокиот врв во Северна Америка

Најчитано

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски го прими професорот од Институтот за судска медицина Златко Јаќовски, кој пред две недели успеа да го искачи највисокиот врв во Северна Америка, на планината Денали.

На средбата, доктор Јаќовски го информираше градоначалникот за неговиот личен подвиг и му се заблагодари за поддршката.

 Градоначалникот му го честиташе успехот и му се заблагодари за промоцијата на Македонија и на општина Карпош на северноамериканскиот континент. Професорот Јаќовски успеа да го освои највисокиот врв на Северна Америка со височина од 6.134 метри по десетчасовно искачување од последната база.

На самиот врв Јаќовски гордо ги развиори македонското знаме и грбот на општина Карпош, а успехот го прослави со зборовите „Да живее Македонија“.

 

 

Извор: Општина Карпош

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе