МЗ: Нов најсовремен рендген апарат на Универзитетската клиника

МинистерстваМЗ: Нов најсовремен рендген апарат на Универзитетската клиника

Најчитано

Нов најсовремен рендген апарат со минимално зрачење за дијагностика на остеопороза, единствен од ваков тип во државата, е обезбеден и инсталиран на Универзитетската клиника за ендокринологија, кој овозможува попристапна дијагностика за пациентите.

Ова беше повод за денешната посета на министерот за здравство, д-р Беким Сали на оваа клиника, каде раководството информираше дека на апаратот кој досега бил во функција се извршени над 140.000 прегледи.

 

Извор: Министерство за здравство 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе