HomeОпштиниГази Баба: Вработените ќе добијат повисоки плати за 2800 денари

Гази Баба: Вработените ќе добијат повисоки плати за 2800 денари

Утрово претставниците на Синдикалната организација во општина Гази Баба и градоначалникот Бобан Стефковски потпишаа измена на Колективниот договор со што ќе се изврши линеарно зголемување на платата на вработените во општинската администрација и вработените во ЈКП Гази Баба за 2800 денари.

Високата инфлација, ценовниот шок и општото зголемување на животната потрошувачка беше она што допринесе  за донесување на оваа одлука.

Оваа мерка дополнително е и за да се мотивираат вработените во администрацијата кои изминатите месеци посветено работат на реализација на проектите.

Извор: Општина Гази Баба

Битола: Интензивни работни активности на Јавните претпријатија

Поволните временски услови изминатиот викенд, овозможија непречено спроведување на работни активности на јавните претпријатија на повеќе локации. Јавното претпријатие Комуналец во соработка со Општина Битола,...