Куманово: Прием на учесниците на 3-тиот Меѓународен фолклорен фестивал

ОпштиниКуманово: Прием на учесниците на 3-тиот Меѓународен фолклорен фестивал

Најчитано

Денеска во Занаетчиски дом се одржа прием на претставниците на Фолклорните ансамбли, кои учествуваат на 3-тиот Меѓународен фолклорен фестивал Куманово 2022: КУД„Панче Пешев“-Куманово, АКУД„Иво Лола Рибар“-Србија, Ансамблите „Варна“-Бугарија и „Словианки“-Полска, Фолклорен ансамбл„Алијанса“-Мексико.

Гостите, пред секретарот на Општина Куманово и претседателката на Совет на Општината, ја претставија својата држава, потенцирајќи ја културната традиција и обичаи, при што разменија пригодни подароци.

Традиционално секоја година учесниците го полеваат дрвцето на градскиот плоштад, засадено на првиот Меѓународен фолклорен фестивал.

Извор: Општина Куманово

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе