Валандово: Инвестиции во енергетска ефикасност на училиштата

ОпштиниВаландово: Инвестиции во енергетска ефикасност на училиштата

Најчитано

Започнува реконструкција на ООУ „Страшо Пинџур“ во Јосифово и негова трансформација во енергетски ефикасен објект.

Овој градежен зафат е дел од проектот на Министерството за образование и наука, за реконструкција на средни и основни училишта и истиот има за цел да ги поддржи училиштата, во пресрет на зимскиот период и недостатокот на енергенси во Европа.

Исто така, преку општински ресурси и во соработка со Фондацијата Отворено Општество Македонија започната е изработка на проектна документација и следува поставување на фотоволтаични соларни централи на кровните конструкции на најголемите училишни објекти во општината.

На овој начин, создаваме енергетско независни образовни институции, се инвестира по приоритет и се овозможува функционален образовен процес за периодот кој претстои.

 

 

 

 

Извор: Општина Валандово 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе