HomeОпштиниКисела Вода: Двонеделно генерално чистење

Кисела Вода: Двонеделно генерално чистење

Генерално чистење и средување на сите месни и урбани заедници се одвиваше во изминатите две седмици во општина Кисела Вода. Во акцијата беа вклучени вкупно 60-на сезонски работници, два камиони, повеќе машински метларки, тримери, телескопски пили, пили и сите останати ресурси со кои располага општината.

Во сите петнаесет населби и месни заедници се метеа улиците, се кастреа гранки, се косеше нарасната тревна вегетација во парковите, на трим патеките и секаде каде што имаше потреба. Се собираше кабаст и комунален отпад.

Ваквите акции за подигнување на хигиената и обезбедување на животна средина која е пријатна и безбедна за сите жители на општина Кисела Вода, ќе продолжат да се одвиваат со несмален капацитет. Се надеваме дека и граѓаните преку своето совесно однесување, посебно во делот на правилното одложување на отпадот, ќе дадат свој придонес во креирањето на новиот лик на општината. Грижата за хигиената на јавниот простор треба и мора да биде заедничка одговорност.

Извор: Општина Кисела Вода

Битола: Завршени потребните подготовките за прифатилиште, се чека одобрение од АХВ

Со вклученост на сите релевантни субјекти и средства од сопствениот буџет, Општина Битола, ги направи подготовките за отворање на прифатилиште за бездомни животни. Градоначалникот...