АМС: 50-ти јубилеен Меѓународен ракометен турнир на игралиштето кај женска плажа

Самостојни органиСамостојни државни органиАМС: 50-ти јубилеен Меѓународен ракометен турнир на игралиштето кај женска плажа

Најчитано

Од 16ти до 20 ти август во Струга се одржува 50-ти јубилеен Меѓународен ракометен турнир на игралиштето кај женска плажа.

На турнирот учествуваат 5 домашни и 3 екипи од странство.

Екипите се поделени во две групи:
Група А
✅Еурофарм Пелистер,
✅домаќинот Струга,
✅грчки АЕК и
✅словачки Татран Прешов.
Група Б
✅Вардар
✅Бутел
✅Алкалоид,
✅и словенечки Целје.

Бранител на трофејот од ланскиот турнир е Вардар.

Овој турнир има огромно значење за ракометот во земјата и е еден од најстарите ракометни турнири во Европа.

Ракометот е спорт број 1 во земјата, посакуваме успех и фер плеј на сите учесници.

Да ги проследиме заедно натпреварите во одлично навивачко расположение и спортски дух.

 

 

 

 

 

 

 

Извор: Агенција за млади и спорт

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе