МОН: Секое дете има право на квалитетно образование, реконструкција на ООУ „Сабедин Бајрами“ во Камењане од 21,8 милиони денари

МинистерстваМОН: Секое дете има право на квалитетно образование, реконструкција на ООУ „Сабедин...

МОН континуирано инвестира во образовна инфраструктура. Обезбедувањето добри услови за одвивање на воспитно-образовниот процес влијае врз квалитетот на образованието.

Во ООУ „ Сабедин Бајрами” во село Камењане, општина Боговиње во тек е реконструкција што опфаќа изведба на санитарии, кров и нова фасада што ќе биде енергетски ефикасна, а инвестицијата е во вредност од 21,8 милиони денари.

Во рамки на градежните работи, училиштето ќе добие и пристапна рампа, со што децата со посебни потреби добиваат можност да се движат без туѓа помош.

Министерството за образование и наука континуирано го поткрева нивото на инклузивност на образовниот систем, затоа што секое дете има право на образование без дискриминација.

Извор: Влада