МЗ: Во КБ Тетово, медицинска опрема за интензивна нега

МинистерстваМЗ: Во КБ Тетово, медицинска опрема за интензивна нега

Најчитано

Министерот за здравство, Беким Сали ја посети Клиничката болница во Тетово, каде е инсталирана значајна медицинска опрема за оваа ЈЗУ.

Опремата, обезбедена во соработка со СЗО и УСАИД, инсталирана е на одделението за интензивна нега, ургентен центар и анестезија и се состои од 15 пациент-монитори за интензивна нега.

Клиничка болница Тетово е пример за успешно менаџирање на јавна здравствена установа, што е посебно значајно во услови на пандемија со Ковид-19.

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе