Струмица: Започна реконструкцијата на училиштето во Вељуса

ОпштиниСтрумица: Започна реконструкцијата на училиштето во Вељуса

Најчитано

Општина Струмица и Министерството за образование и наука започнаа со комплетна реконструкција на на училиштето „Гоце Делчев“ во населеното место Вељуса.

Со неа ќе бидат изведени градежни зафати на кровната конструкција, фасадата, санитарните јазли, внатрешниот дел, кои ќе обезбедат квалитетен простор за учениците, поголема енергетска ефикасност и противпожарна заштита на објектот, а ќе бидат изведени и пристапни рампи и посебен тоалет за лицата со попреченост.

Вкупната вредност на реконструкцијата изнесува 40.000.000 денари, а според планот градежните работи треба да завршат за 6 месеци.

 

Извор: Општина Струмица

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе