МОН: Ученичкиот и студентскиот стандард ќе продолжат да се унапредуваат преку работната група МОН – Млади

МинистерстваМОН: Ученичкиот и студентскиот стандард ќе продолжат да се унапредуваат преку работната...

Најчитано

За сите акутелни прашања кои ги засегаат учениците и студентите во државата, како и за креирање на нови младински политики, мерки и активности со кои ќе се унапредуваат ученичкиот и студентскиот стандард, и натаму ќе се дискутира на состаноците на работната група МОН – Млади, која се покажа како исклучително ефикасна во изминатиот период.

Ова го истакна министерот за образование  и наука Јетон Шаќири на денешната средба со претставници на Младинскиот образовен форум, организација која е дел од работната група МОН – Млади. Тој рече дека младите отсекогаш биле и остануваат клучен партнер на МОН во заложбите за обезбедување на што подобри услови за учење и студирање во земјата.

Како што потенцираше, гласот на младите е најважен, бидејќи тие најдобро знаат што им е потребно за поквалитетен ученички, односно студентскиот живот и затоа за секоја нивна иницијатива и сугестија вреди да се дискутира.

Во работната група МОН-млади учествуваат претставници на младинските организации, Универзитетско студентско собрание и Сојузот на средношколци.

 

 

 

Извор: Министерство за образование и наука 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе