Министерот Алити на доделувањето сертификати од Агенцијата за примена на јазикот на РСМ

МинистерстваМинистерот Алити на доделувањето сертификати од Агенцијата за примена на јазикот на...

Најчитано

Министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити присуствуваше на свечената церемонија по повод доделувањето сертификати за обуката, организирана од Агенцијата за имплементација на јазикот, на која присуствуваа голем број вработени во јавната администрација од повеќе институции.

Во својот говор по тој повод, министерот ја поздрави посветеноста на Агенцијата за напорите за имплементација на албанскиот јазик во државните институции, нагласувајќи ја  важноста од ваквата обука во работата на администрацијата, како и индивидуалната одговорност на секој административен службеник во спроведувањето на оваа законска одредба.

Министерот Алити им упати честитки на сите коишто добија сертификат, верувајќи дека истото ќе послужи во ефикасноста на нивната работа во услугите на граѓаните.

 

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе