ДКСК: Работен состанок со ЗП задолжен за политики за добро владеење Грковска и Министерот за животна средина и просторно планирање Нуредини

Самостојни органиСамостојни државни органиДКСК: Работен состанок со ЗП задолжен за политики за добро владеење Грковска...

Најчитано

На 14.09.2022 година, во просториите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), се одржа работен состанок на претседателката и членовите на ДКСК со Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија Славица Грковска и Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини.

На состанокот е разговарано за тековните  активности на ДКСК и Кабинетот на Заменик претседателот на Владата задолжен за политики за добро владеење.

Споделени се мислења во делот на меѓусебната соработката, подобрување на перформансите и обврските на двете институции.

Заеднички е констатирано дека меѓусебната соработка и комуникација се клучни во процесот на градење на одговорни и отчетни институции.

Со министерот Нуредини се разменети мислења за актулени прашања поврзани со заштитата на животната средина како и со проблемите кои произлегуваат од непланското и незаконското градење во заштитените подрачја и националните паркови. При тоа, се разменети мислења за можно  заедничко делување во иднина во насока на изнаоѓање на долгорочни решенија за средување на состојбите во оваа свера.

 

 

 

Извор: Државна комисија за спречување на корупцијата 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе