На Референдум ќе се напаѓаат собраниските Заклучоци за Џафери да не изигрува уставен судија

Политички партииЛевицаНа Референдум ќе се напаѓаат собраниските Заклучоци за Џафери да не изигрува...

Најчитано

„За разлика од ДПМНЕ, ние ќе ги напаѓаме заклучоците на Владата, со цел да не му даваме муниција на Талат да изигрува уставен судија, односно да толкува Устав.

Поентата е дека сега се оди согласно Членот 24 од Законот за Референдум.

Референдум на државно ниво – ние ќе бараме ЗАДОЛЖИТЕЛЕН Референдум – може да се распише за одлуки донесени од Собранието или за изјаснување на граѓаните за други прашања за кои одлучувало Собранието, што значи ДОПОЛНИТЕЛЕН.

Ние не го напаѓаме директно Францускиот предлог, бидејќи во тој случај, Џафери ќе рече тоа не е надлежност на Собранието и ќе биде во право.

Владата, сакајќи да демонстрираат сила и ЕУ-фундаментализам, го усвои Предлогот во Собрание и сега имате акт кој што согласно Закон за Референдум ние го ставаме на Референдум.

На овој начин, рацете на Џафери ќе бидат прилично врзани за одбивање.”

* Секвенца од вечерашното гостување на претседателот на Левица, Димитар Апасиев, каде ексклузивно го објави референдумското прашање.

 

 

Извор: ЛЕВИЦА

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе