АХВ: Гостување на директорот Бабовски на Утринска програма на ТВ Телма

Самостојни органиСамостојни државни органиАХВ: Гостување на директорот Бабовски на Утринска програма на ТВ Телма

Најчитано

Првиот човек на Агенцијата за храна и ветеринарство, Николе Бабовски, во гостувањето на утринската програма на ТВ Телма се осврна на актуелната состојба со болеста африканска чума кај сињите во нашата земја.

Дадени беа  препораки за тоа како да се препознае болеста од страна на фармерите, каде да се обратат доколку забележат промени кај свињите на фармите, а објаснета беше и симптоматологијата на болеста и фактот дали истата е опасна за човековото здравје.

Во емисијата директорот се осврна и на контролите, вклучително и на увозот на храна, со акцент на увозот на месо.

 

 

 

 

Извор: Агенција за храна и ветеринарство 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе