HomeМинистерстваМИОА: Остануваме посветени на усогласувањето на нашите закони со оние на ЕУ

МИОА: Остануваме посветени на усогласувањето на нашите закони со оние на ЕУ

Вчера во Брисел, во просториите на Европската комисија, продолжува уште еден циклус објаснувања како дел од скрининг процесот и во однос на Функционирањето на демократските институции.

Вреди да се нагласи дека важен дел од објаснувањата е посветен на еден од столбовите на нашите институционални одговорности, претставен преку аудио и аудио-визуелните активности и услуги.  Дел од појаснувањата беа и елементите поврзани со професионализацијата на медиумите, регулирањето на прашањето за поддршка на медиумите како и независното новинарство.

Несомнено, продолжуваме и понатаму да бидеме посветени на усогласување на нашите закони со оние на ЕУ!

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација

Јегуновце: Работна посета низ повеќе населени места

Градоначалникот на општина Јегуновце беше на работна посета низ повеќе населени места во општина Јегуновце каде направив увид на започнати проекти: Во завршна фаза е...