МИОА: Министерот Алити на Конференција на ITU (Меѓународна телекомуникациска унија) во Букурешт

МинистерстваМИОА: Министерот Алити на Конференција на ITU (Меѓународна телекомуникациска унија) во Букурешт

Најчитано

На маргините на Генералната конференција на ИТУ што се одржува во Букурешт, Романија, министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити се сретна со Мариус Скуодис – министер за транспорт и врски на Литванија, како и со Томас Ламанускас – кандидат за заменик генерален секретар на ИТУ.

На оваа средба се разговараше и разменуваа искуства поврзани со развојот на дигитализацијата, вклучително и ангажман и проекти во оваа насока.

Министерот Алити и соговорниците ги истакнаа областите на соработка и размената на практики кои ќе помогнат во процесот на унапредување на дигитализацијата во нашата земја, а воедно ќе ги зајакнат односите меѓу двете земји.

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе