HomeОпштиниРадовиш: Средба со претставници на СОС Детско село Скопје

Радовиш: Средба со претставници на СОС Детско село Скопје

Градоначалникот Ацо Ристов вчера имаше средба со претставници на СОС Детско село Скопје, а беше разговарано за проектот „Унапредување на системски недостатоци -Поддршка на реформите во системот за заштита на деца.

На оваа средба се разговараше за идни заеднички активности, каде што ќе биде организран настан и повик до граѓаните за пријавување на згрижувачки семејства во општина Радовиш со претставување на бенефитите и финансиската поддршка кои ја имаат згрижувачите од државата.

Извор: Општина Радовиш

Битола: Завршени потребните подготовките за прифатилиште, се чека одобрение од АХВ

Со вклученост на сите релевантни субјекти и средства од сопствениот буџет, Општина Битола, ги направи подготовките за отворање на прифатилиште за бездомни животни. Градоначалникот...