Валандово: Европска недела на спортот

ОпштиниВаландово: Европска недела на спортот

Најчитано

Ученици од основните училишта, заедно со децата од Дневниот центар од Валандово учествуваа на спортскиот настан по повод Европската недела на спортот и се натпреваруваа во дисциплините:

– пешачење;
– возење велосипед;
– возење ролери и
– трчање.

Преку игрите децата ја нагласија желбата за заедништво, испратија пораки за инклузија во општеството и ја потенцираа важноста од физичка активност и здрави животни навики во заедницата.

Градоначалникот Перо Костадинов им се заблагодари на наставниците по физичко воспитување за организацијата на овој настан, како и на Агенцијата за млади и спорт и Федерацијата на училишен спорт за поддршката. Заедно, оставаме позитивен пример зад нас и втемелуваме вредности, за генерациите по нас.

 

 

 

Извор: Општина Валандово

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе