HomeОпштиниКавадарци: Амбасадорот на Европската унија г-дин Дејвид Гир во посета на општината

Во посета на Општина Кавадарци е амбасадорот на Европската унија г-дин Дејвид Гир. Покрај средбата со градоначалникот Митко Јанчев, амбасадорот ќе оствари средба и со Советот на Општина Кавадарци, невладини организации и граѓани на Општина Кавадарци.

На средбата се разговараше за пристапувањето на Македонија кон Европската унија, отварање на поглавјата што значи тоа за нашата држава, достапни фондови за развој на Општина Кавадарци, развој на невладиниот сектор и за проектите кои се имплементирани во нашата Oпштина, а поддржани од страна на Европската унија во Скопје.

Извор: Општина Кавадарци

Велес: Градежни зафати на улицата „Кирил Пејчиновиќ“

Почнаа градежните зафати на улицата „Кирил Пејчиновиќ“ на Којник. Во соработка со ЈКП Дервен ќе се заменува старата дотрајана водоводна мрежа на улицата, а...