Превенцијата е најважна алка во борбата против ракот на дојката

Политички партииПревенцијата е најважна алка во борбата против ракот на дојката

Најчитано

По повод месец октомври посветен на превенција и рано детектирање на ракот на дојка, Форумот на жени на ОО СДСМ Карпош организираше едукативна граѓанска трибина, на која свои обраќања имаа еминентни доктори од јавното здравство, како и жени кои се соочиле со оваа болест.

На трибината заеднички беше заклучено дека мултидисциплинарниот пристап на третирање гарантира успешност во секој фаза од развојот, но и дека превентивниот момент е најдобар начин за заштита од оваа болест.

Трибината беше со хуманитарен карактер, а собраните средства кои се собрани ќе бидат наменети за жените кои се во процес на лекување на ракот на дојка.

Форумот на жени ќе продолжи да ја подигнува општествената свест и да влијае на поголема грижа за женското здравје.

 

 

 

 

 

Извор: СДСМ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе