Битола: Фестивал на мала школа за краток филм

ОпштиниБитола: Фестивал на мала школа за краток филм

Најчитано

Од 30 октомври до 3 ноември, Битола е домаќин на Фестивалот на мала школа за краток филм во Битола. Синоќа во малата сала на Центарот за култура, се одржа свечено отворање на третото издание на овој фестивал.

Градоначалникот на општина Битола Тони Коњановски, присуствуваше на свеченото отворање на овој фестивал, каде пред присутните меѓу другото нагласи дека општината ја дава поддршката на настани, кои што ја продлабочуваат соработката со Република Франција, особено делувајќи преку нашиот битолчанец кој живее и работи во Франција, Тони Гламчевски.

Фестивалот на мала школа за краток филм претходно се одржа од 17-20 октомври во францускиот град Везелис, а неговото 19-то издание ќе биде годинава во францускиот град Нанси од 20 ноември до 8 декември.

 

 

 

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе