spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Користење на информатичко-комуникациски технологии во домаќинствата и кај поединците, 2023

ДЗС: Користење на информатичко-комуникациски технологии во домаќинствата и кај поединците, 2023

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2023 година, 88.0 % од домаќинствата имале
пристап на интернет од дома.
Во првото тримесечје од 2023 година, од вкупното население на возраст од 15 до 74 години, интернет користеле 85.3 %, а
67.7 % го користеле неколкупати во текот на денот.
53.5 % од лицата нарачале/купиле стоки или услуги преку интернет во последните 12 месеци.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

Бутел: По 40 години реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки”

0
Нема запирање кога се работи за доброто на граѓаните и за нивните потреби. Денес, започна реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки” со површина од 3000...