spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКарпош: И оваа година општината финансиски ја поддржа прославата за празникот Свети...

Карпош: И оваа година општината финансиски ја поддржа прославата за празникот Свети Атанасиј

По повод предстојниот празник Свети Атанасиј, кои жителите на Влае, Злокуќани и Пецо Божиновски-Кочо, традиционално го чествуваат овој голем ден, Општина Карпош финансиски ги поддржа со сума од по 30.000 денари за потребите на целосната организација.

Имено, советниците на Општина Карпош, ја одобрија бараната сума за поддршка на прославата на празникот, и со тоа на 31 јануари, жителите на трите урбани заедници ќе организираат пригодна славска посна трпеза.

Овој православен празник се одбележува секоја година во Влае, Злокуќани и Пецо Божиновски-Кочо.

 

 

 

Извор: Општина Карпош 

Прочитајте

МЈА: Лазе Јаќимоски ја презеде функцијата Заменик – Министер за Јавна...

0
Во просториите на Министерството за Јавна Администрација денес беше извршено примопредавање на должноста Заменик - Министер за Јавна администрација. Министерот за Јавна администрација, Горан Минчев, заедно со поранешниот Заменик - Министер на Министерството...