spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаСредба на претседателот на Владата Мицкоски со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид...

Средба на претседателот на Владата Мицкоски со амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир

Претседателот на Владата Христијан Мицкоски, вчера оствари средба со амбасадорот на Европската Унија во Северна Македонија, Дејвид Гир.

На средбата беа разменети мислења и ставови за тековните политички и економски прашања, како и за напредокот на државата кон интеграцијата во Европската унија.

Претседателот Мицкоски ја истакна важноста на поддршката од Европската унија за реформските процеси и стабилноста на земјата, констатирајќи дека Владата ќе продолжи да работи заедно со ЕУ во духот на партнерство и заеднички вредности.

Амбасадорот Гир ја потврди посветеноста на Европската унија за продолжување на одличната соработка со Северна Македонија и изрази подготвеност за поддршка во клучните реформи и проекти што се предвидени во наредниот период.

Средбата заврши со согласност за натамошно зајакнување на билатералните односи и интензивирање на соработката во различни области од заеднички интерес.

Извор: Влада

Прочитајте