spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМДТ: Андоновски - Дигиталната трансформација ќе одигра важна улога за младите

МДТ: Андоновски – Дигиталната трансформација ќе одигра важна улога за младите

Денеска министерот за дигитална трансформација Стефан Андоновски заедно со министерката за образование и наука, Весна Јаневска, остварија работна средба со високи претставници на Британскиот Совет и Делегацијата на Европската Унија.

На средбата меѓу другото се разговараше за подобрување на условите за образование на младите и нивната перспектива во иднина.

Соговорниците се согласија дека дигиталната трансформација ќе одигра важна улога за младите, особено во делот на градење дигитални вештини, гемификација на образовните програми и интерес за ИКТ образованието.

Извор: Министерство за дигитална трансформација

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...