МНР: Османи на средба со Шаленберг во Виена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес престојуваше во работна посета на Република Австрија, каде оствари средби со својот хомолог и домаќин,сојузниот министер за Европа и надворешни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг.

Османи се заблагодари за континуираната и безрезервна поддршка на Австрија во полза на европската перспектива на Северна Македонија, вклучително и започнување на преговорите за членство во ЕУ без никакво одложување.

„Оваа моја посета денес претставува заокружување на една мини-турнеја по земјите – членки на ЕУ кои се непосредни соседи на Балканот, и кои поради тоа претставуваат и нашите најдиректни, во најмала рака, најблиски поддржувачи во процесот на европското интегрирање. Тоа е логично затоа што стабилноста, развојот, напредокот на Балканот е од директен интерес за соседите на регионот, меѓу кои е секако и Република Австрија. Kако непосредни соседи, земјите од окружувањето имаат и најдобар увид, најголеми познавања за состојбите во регионот, што секако ја прави нивната поддршка и нивното мислење уште позначајно.“, истакна Османи, упатувајќи притоа благодарност до министерот Шаленберг и до Владата на Австрија за принципиелната и континуирана поддршка на Република Северна Македонија.

„Свесни сме – процесот е сложен, не е едноставно да се постигне консензус и ние не се откажуваме, напротив, постојано јавно кажуваме дека сме подготвени и натаму да работиме посветено и на реформите, и на добрососедските односи, и на сите предизвици кои ќе се појават – сѐ до нашето полноправно членство во ЕУ“, истакна Османи.

На средбата министрите ги отворија и темите од билатералната соработка, реафирмирајќи го притоа фактот дека двете земји имаат поставено основи за стабилно и долгорочно пријателство, без никакви отворени прашања и со широка меѓусебна поддршка за бројни теми.

На Агендата на Министерот во рамките на посетата на Австрија следи средбата со сојузната министерка за Европска унија и Устав на Република Австрија во рамките на кабинетот на Канцеларот, г-ѓа Каролине Едштадлер.

Извор: Министерство за надворешни работи