HomeОпштиниНоваци: Се одржа третиот по ред дводневен Фестивал на жетвата

Новаци: Се одржа третиот по ред дводневен Фестивал на жетвата

Општина Новаци по трет пат ја организира манифестацијата „Фестивал на жетвата” Новаци 2024, кој годинава се одржа на 19 и 20 јули кај манастирот Рождество на Пресвета Богородица во Новаци

Оваа година финансиски Фестивалот на жетвата беше поддржан и од министертвото за земјоделие, водостопанство и шумарство.

На вториот ден од фестивалот беше присустен и министерот за земјоделие Цветан Трипуновски кој ги посети сите изложувачи и сите штандови на  домашни производи, храна и семенски материјали, земјоделска механизација и сл.

На првата вечер во забавниот дел настапуваа Кловнот Диши и детската претстава Љупка и Љубица додека после свеченото отворање и обраќањето на градоначалникот на Општина Новаци Стевче Стевановски настапија Спасен Силјановски и Стојне Николова.

Исто така беа доделени признанија на земјоделците од Општина Новаци за својата работа изминатата година како и благодарници на сите учесници и помагачи на фестивалот.

Извор: Општина Новаци

МЈА: Министерот Минчев на средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер

Министерот за јавна администрација, Горан Минчев денеска оствари средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер. Средбата се фокусираше на тековните реформи во јавната администрација, при...