HomeВлада

Влада

Ковачевски-Коста: Португалија и Северна Македонија ги поврзува силно пријателство, искажана безрезервна поддршка за земјава на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба со премиерот на Португалија, Антонио Коста, кој е во работна посета на...

Грковска: Сите надлежни институции треба да го исполнат својот дел од задачата за да имаме ефикасен систем отпорен на корупција

Детална анализа на наодите од последниот извештај на Европската комисија во делот на оценување на состојбата со корупцијата во Северна Македонија беше главна точка...

Договоривме датуми за редовните избори, европскиот пат е почнат и сега е момент да се постапи правилно, иницираме Европски фронт!

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, даде изјава по лидерската средба што се одржа на негова иницијатива во Собранието на Република...

Ковачевски- Борел: Северна Македонија припаѓа на ЕУ, тоа е заедница на вредности, не само заедница на интереси

Претседателот на Владата, Ковачевски истакна дека Северна Македонија има јасна евро-интеграциска перспектива, дека Владата има вистинска определба и работи на воведување на европските стандарди...

Северна Македонија и САД негуваат силно стратешко партнерство и активна соработка на патот на македонското евро-интегрирање

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. На средбата, Ковачевски и Блинкен...

Сајбер безбедноста носи исти предизвици за сите земји, неопходен e заеднички и координиран пристап во нивното надминување

„Ниту една земја не може самостојно и изолирано да се справува со предизвиците на сајбер безбедноста и сајбер отпорноста. Бидејќи, независно колку една земја...

Грковска: Дигиталниот развој мора да биде инклузивен и да обезбедува еднакви можности за сите

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, учествува на првата Глобална конференција на сајбер капацитети (GC3B) 2023 на...

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа прес-конференција на која што го презентираше деветтиот пакет антикризни мерки, кој е во...

Ковачевски од Струмица: Згриживме над 300 деца во најголемата установа „Виножито“ и решивме долгогодишни потреби, инвестираме во градинките како никогаш досега

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, беше во посета на Јавната установа –детски градинки „Виножито’’, во Струмица, најголемата изградена установа за...

Грковска: Воведуваме конкретни алатки со кои антикорупциската борба ќе стане поуспешна и со повидливи резултати

„Криминалците се жилави во изигрување на законот и мора да работиме на минимизирање на просторот за маневри кога станува збор за избегнување на одговорност...
spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ