spot_img
HomeВлада

Влада

МЛС: Пенов – Преку проекти вредни над 80 милиони денари се подобрува животот на жителите во и околината на Куманово

Интензивно се работи на седум проекти во Куманово со буџети над 80 милиони денари наменети за подобар живот на кумановчани, беше заклучокот на министерот...

Во изминатото деноноќие произведени се 16.571 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 04.03.2023 година произведe 16.571 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и за потребите за дополнителни...

Маричиќ: Очекуваме одобрување на нови проекти во енергетиката од 61,9 милиони евра

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ по повод Денот на енергетска ефикасност, 5-ти март во објавата на својот Фејсбук профил...

Поглавје 2 „Слободно движење на работници“ скрининг агенда во Брисел

Вчера во Брисел се одржува билатералниот скрининг состанок за Поглавје 2 „Слободно движење на работници“ во рамки на Кластерот 2, „Внатрешен пазар“. Билатералниот состанок го...

Ковачевски: Се гради модерна градинка на најголема површина во државава досега, првата градинка во општина Центар по половина век, ова е грижа на дело!

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски заедно со градоначалникот на општината Центар, Горан Герасимовски беше на локацијата каде што се изведуваат...

Маричиќ од Брисел: Процесот на преговори со ЕУ го отвора пазарот на труд и го прави македонскиот работник повеќе вреднуван

Во Брисел, во тек е одржувањето на билатералниот скрининг состанок за Поглавје 2 „Слободно движење на работници“, за кое вицепремиерот за европски прашања Бојан...

Поглавје 2 „Слободно движење на работници“ на денешната скрининг агенда во Брисел

Денес во Брисел се одржува билатералниот скрининг состанок за Поглавје 2 „Слободно движење на работници“ во рамки на Кластерот 2, „Внатрешен пазар“. Билатералниот состанок го...

Изборот и патот се јасни, Северна Македонија целосно интегрирана во Европската Унија

Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи jа заврши официјалната посета во Брисел на која Република...

МВР и МОН усогласија мерки и упатства за јакнење на безбедноста на училиштата и непречено одвивање на наставата

Денеска, во Владата на Република Северна Македонија се одржа координативен состанок на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, министерот за внатрешни...

Со новата владина одлука пекарите и трговците мора да го произведуваат и испорачуваат лебот од 33 денари, граѓаните мора да ги имаат основните производи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски...
https://www.esp.com.mk/spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ