Левица

Крмов: Пендаровски говори глупости – нека докаже дека Левица е финансирана од странство

Дел од гостувањето на пратеникот од Левица во, Борислав Крмов во Сител, 17.09.2022 г. ,,Претседателот Пендаровски имаше изјава, и тоа во пишан медиум , каде...

Ако може Владата да го укине Договорот за добрососедство – може и народот на референдум

Борислав Крмов, пратеник на Левица, во централниот Дневник на ТВ Сител од гостувањето на пратеникот Борислав Крмов во вечерашните вести на ТВ Сител „Член 13...

Нема учебници за учениците по заслуга на Министерот Шаќири од ДУИ

На учениците од основните и средните училишта не им се овозможуваат услови за школување, поради неспособноста на Владата. Знаеме дека нема учебници за учениците од...

Дали лозарите ќе добијат субвенции по хакерскиот напад на Министерството?

Во понеделникот Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека нивниот електронски систем бил цел на хакерски напад кој предизвикал блокирање на редовниот работен...

Прифатена иницијативата за двосменско работење на градинките – Бараме Тренчевска да не блокира

На состанокот кој советничката на Левица, Виолета Аврамоска го одржа со претседателот на Советот, Сашо Донев и директорката на детската градинка ,„Јасна Ристеска”, беше...

Владата го озакони должничкото ропство со новиот Закон за буџети

Деновиве владата на СДС и ДУИ го усвои новиот Закон за буџети, со кој Македонија дополнително се втурнува во должничко ропство. Со усвоените фискални правила,...

Пендаровски наместо да ја обвинува опозицијата дека плаши со бугаризација треба да одговори зошто две години нема Закон за македонски јазик

Претседателот Стево Пендаровски, со својата вчерашна изјава дека бугаризацијата е измислена од опозицијата, повторно потврди дека е нем набљудувач и соучесник во уништувачките процеси...

Алити преку балансерот дополнително ја партизира администрацијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити изработи нов балансер кој не ги следи прописите од законите, па така наместо да се предвидуваат...

Левица поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на основачките акти на фашистичкиот центар „Ванчо Михајлов”

Левица ги користи сите правни механизми кои ги има на располагање за забрана на понатамошната работа на неофашистичките клубови, кои непречено од пробугарските СДС...

Поради лошото менаџирање со енергетската криза Охридското езеро е пред хаварија

Скандалозни се најавите дека може да дојде до исклучување на колекторскиот систем на Охридското езеро, поради превисоки сметки за струја. Сите препумпни станици, вкупно 18...
https://www.esp.com.mk/spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ