Левица

Базенот кој требаше да е готов до крајот на минатата година уште едно нереализирано ветување на власта

Деновиве, владата на СДСМ информира дека реконструкцијата на запуштениот базен во Струга повторно ќе се пролонгира, поради раскинување на договорот со фирмата. Горчливата точка...

Предлог-резолуција до Македонското собрание за правните и моралните аспекти на ковид-вакцинацијата

Пратениците на Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на парламентот, поднесоа Предлог-резолуција за правните и моралните...

Владата на СДСМ и ДУИ подготвува ценовен шок после локалните избори

Владејачката коалиција предизборно, како и секоја претходна влада веќе 30 години со цел придобивање, односно задржување на своите гласачи, манипулира постојано. Најавеното поскапување на основните...

Скопскиот изборен штаб реализираше маалска средба во општината Кисела вода

Овој викенд Скопскиот изборен штаб на Левица реализираше маалска средба во општината Кисела вода, каде средба остварија носителот на советничката листа на Левица за...

Соопштение

Прес конференција на Амар Мециновиќ, по повод соопштувањето на кандидати за градоначалници и советнички листи со кои Левица ќе настапи на претстојните локални избори...

Зоран Заев потпиша уште еден предавнички договор, овојпат со самопрогласенатадржава „Косово“

Договорот кој е еден од 11те потпишани помеѓу Албин Курти и Зоран Заев, дозволува влез, престој и транзит на т.н. „Сили на безбедност на...

Власта и опозицијата сложно го одбија предлогот на Левица за намалување на патните трошоци на пратениците

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за пратениците, поднесени уште во април месец од страна на Политичката Партија Левица, пратениците одбија да...

Оставката во правото е неотповиклива волја, а не чин на оценување

Процедурално обраќање на пратеникот Димитар Апасиев во врска со „оставката“ на министерот за здравство Венко Филипче, која премиерот Заев си ја чува во фиока,...

Бројките за попишани граѓани се лажирани

Изјава на пратеникот Борислав Крмов, во врска со пописот.       Извор: ЛЕВИЦА

Темелковски ќе потроши 20 милиони денари за нови вработувања во пренатрупаната администрација

На крајот на јуни, еден месец пред распишување на локалните избори, актуелниот градоначалник Филип Темелковски, склучи скандалозен договорен со приватна агенција за вработувања, „Егзјекутив...
spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ