HomeВлада

Влада

Договорот со Фронтекс е во завршна фаза, ќе го потпишеме во октомври

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за поглавјето 24-Правда, слобода и безбедност, пред претставниците на...

Енергетиката во фокус на разговорите на Ковачевски и министерот за надворешни работи на Азербејџан, Џејхун Бајрамов

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Њујорк имаше билатерална средба со министерот за надворешни работи на Република Азербејџан, Џејхун Бајрамов. Тема на разговор на состанокот...

Премиерот Ковачевски со сопругата присуствуваше на свечен прием организиран од американскиот претседател Бајден

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со сопругата Елена Ковачевска, присуствуваше на свечениот прием за претседателите на држави и влади,...

Декларацијата за права на малцинствата на ОН е секојдневна пракса, создаваме еднакво општество за сите

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Генералната дебата во ООН во Њујорк учествуваше и се обрати на Состанокот по повод 30 години од...

Нашата процена е дека имаме добра стартна позиција преговорите да траат пократко од на Србија и Црна Гора

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во денешното гостување на тв24 во „Студио10“ изјави дека Северна Македонија стои еднакво добро,...

МЖСПП: Продолжуваме со заштита на природата, идентификуваме нови НАТУРА 2000 подрачја и спречуваме трговија со загрозени видови на флора и фауна

Денеска во Тетово, во подножјето на Шар Планина се во држа настан за официјално започнување на проектот финансиран од Европската Унија „Подобрување на капацитетите...

Естонските искуства за електронската лична карта презентирани на првиот неформален состанок на Националниот совет за дигитална трансформација на општеството

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, како претседавач со Националниот совет за дигитална трансформација на општеството, денеска...

Економските критериуми ќе бидат меѓу клучните области кои ќе го одредуваат темпо на преговори

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за Економските критериуми,...

Усвоени материјали за регулирање на односите со Европската комисија: За три месеци продолжено замрзнувањето на маржата на основните прехранбени производи

Владата на Република Северна Македонија, денеска, ја одржа редовната, 83-та седница. На седницата, на предлог на Министерството за внатрешни работи беше разгледан и усвоен Предлог...

Одлука за воспоставување на структура за преговори за пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија

Прочитајте и дознајте:👀👇🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇪🇺🇪🇺🇪🇺     Одлука за воспоставување на структура за преговори за пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија         Извор: Секретаријат за европски прашања 
https://www.esp.com.mk/spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ