HomeМинистерстваМНР: Средба Османи - Касконе

МНР: Средба Османи – Касконе

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи оствари средба со Андреа Касконе, директор за Балкан во италијанското МНР.

Главна тема на разговорот беше европската перспектива на нашата држава, при што директорот Касконе порача дека Северна Македонија заслужува отворање на пристапните преговори за членство со Унијата, за што Италија ќе продолжи силно да се ангажира.

Соговорниците разменија мислења и за надворешно-политичките и безбедносните приоритети на двете земји во светло на војната во Украина, како и за продлабочување на билатералната соработка во области од заемен интерес.

Извор: Министерство за надворешни работи

МЈА: Министерот Минчев на средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер

Министерот за јавна администрација, Горан Минчев денеска оствари средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер. Средбата се фокусираше на тековните реформи во јавната администрација, при...