spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЗ: Тркалезна маса по повод Декада на здраво Стареење

МЗ: Тркалезна маса по повод Декада на здраво Стареење

-Ја поздравувам тркалезна маса, која има за цел олеснување на дијалогот меѓу институциите и организациите кои работат на темата здраво стареење и усогласување на акциските планови со целите на „Декадата на Обединетите нации за здраво стареење 2020-2030“, како и отворање дискусија за ревизија и продолжување на националната стратегија за здраво стареење комплетирана во 2020 година.

Упатувам искрена благодарност до Канцелариите на СЗО и УНФПА за иницирање на овој значаен состанок, истакна заменик министерката д-р Маја Манолева во денешното поздравно обраќање.

Извор: Министерство за здравство

Прочитајте

Се реализираше примопредавањето на премиерската функција

0
Во Владата на Република Северна Македонија, досегашниот претседател на Владата, Талат Џафери, ја предаде премиерската функција на новоизбраниот претседател на Владата, Христијан Мицкоски. По пристигнувањето,...