spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниДојран: Дојран Гурман Фест 2024

Дојран: Дојран Гурман Фест 2024

✨️Дојран Гурман Фест 2024✨️– гастрономско патување низ вкусовите на традиционалната кујна од Дојран приготвени од вештите раце на жените од “Здружение на жени-Дојрана” кои придонесоа овој фестивал да се искачи на уште повисоко ниво и да измами насмевки на сите посетители.

За фестивалот да биде уште побогат и пораскошен се погрижија “Распеани Дојранчанки”, Мишко Крстевски, Игор Џамбазов, фолклорниот ансамбл “Мегдан” и студио М.

За првпат оваа година, фестивалот имаше и хуманитарен карактер каде што на поставениот штанд сите можеа да донираат за прекрасниот Андреј.

За првпат оваа година, фестивалот имаше и хуманитарен карактер каде што на поставениот штанд сите можеа да донираат за прекрасниот Андреј.

Со „Дојран гурман фест“, како заштитен знак на Дојран и официјално започна летната сезона промовирајќи го нашиот Дојран како место со вкусна храна, чист воздух, прекрасна природа и медитеранска клима.

Извор: Општина Дојран

Прочитајте

Бутел: По 40 години реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки”

0
Нема запирање кога се работи за доброто на граѓаните и за нивните потреби. Денес, започна реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки” со површина од 3000...