spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниГрад Скопје: Соопштение

Град Скопје: Соопштение

Проектот „Мобилна личност, успешна индивидуа“, поддржан од Град Скопје согласно програмата за активностите од областа на социјалната заштита е дел од континуираните заложби на градот за инклузија и грижа за сите. Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска денес го отвори меѓународниот турнир во спортската дисциплина “Бочија“, кој е во организација на здружението на лица со телесен инвалидитет Мобилност, а со поддршка на Град Скопје.

Спортистите на турнирот во Бочија која е Параолимписка дисциплина од 1984 година, покажаа со своите позитивни заложби и спортски напори пример за сите, а обаа спортска игра преставува одличен начин лицата со телесен инвалидитет да ги покажат своите способности.

Град Скопје во изминатите вложува активно за подобрување на квалитетот на животот на лицата со телесен инвалидитет преку реализација на повеќе проекти, со што се постигуваат целите за зголемувањето на мобилноста, зголемување на интеграцијата и свесноста во општеството за лицата со попреченост. На натпреварот, кој се одржа во средното училиште на Град Скопје Михајло Пупин, учествуваа 10 екипи од Македонија и регионот.

Извор: Град Скопје

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...