HomeОпштиниМакедонски Брод: Соопштение

Македонски Брод: Соопштение

Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени површини каде постојат застоени води.

Им се соопштува на граѓаните на Општина Им се соопштува на граѓаните на Општина Македонски Брод дека согласно Програмата за спроведување на општите мерки за заштита на населението од заразните болести за подрачјето на својата територија. на ден 09.08.202година (петок), во претпладневните часови на денот, екипа од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Прилеп ќе спроведува ларвицидна дезинсекција со цел уништување на комарци.

Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени површини каде постојат застоени води.

Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се изврши во истиот термин првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни. дека согласно Програмата за спроведување на општите мерки за заштита на населението од заразните болести за подрачјето на својата територија. на ден 09.08.2024 година (петок), во претпладневните часови на денот, екипа од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Прилеп ќе спроведува ларвицидна дезинсекција со цел уништување на комарци.

Извор: Општина Македонски Брод

Велес: Фотоволтаични панели и за ООУ „Св. Кирил и Методиј“

Општинското основно училиште „Св. Кирил и Методиј“ постави фотоволтаични панели на покривот на училишната зграда за производство на сопствена електрична енергија. Фотоволтаиците се донација...