HomeОпштиниИлинден: Реконструкција и санација на краци од улици во Марино

Илинден: Реконструкција и санација на краци од улици во Марино

Со цел подобрување на патната инфраструктура Општина Илинден продолжува со градежната експанзија која се одвива со засилено темпо во населените места, во рамки на програмата за Реконструкција, рехабилитација и изградба на локални улици и патишта

Деновиве започна целосна реконструкција и санација на краци 4 краци од улица „500“ и еден крак од улица „531“ во вкупна должина од околу 600 метри, во населено место Марино.

Градоначалникот Александар Георгиевски направи увид во работните активности и истакна дека се одвиваат со предвидената динамика. Тој додаде дека на овие улици претходно беше изградена фекална канализација а сега ќе бидат асфалтирани. Во наредниот период работните активности ќе продолжат и на останатите улици каде е изградена фекална канализација.

Финансиските средства се целосно обезбедени од буџетот на Општина Илинден, а со реализација на овој проект ќе се подобри патната инфраструктура на општина Илинден.

Извор: Општина Илинден

МЈА: Министерот Минчев на средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер

Министерот за јавна администрација, Горан Минчев денеска оствари средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер. Средбата се фокусираше на тековните реформи во јавната администрација, при...